
Posle takmičenja iz književnosti, naši đaci imali su priliku da pokažu i koliko poznaju maternji jezik. U subotu, 24. marta, učenici ITHS-a učestvovali su na takmičenju iz srpskog jezika i jezičke kulture na opštinskom nivou i pokazali odlične rezultate. Sa njima je radila profesorka Nataša Topukov, spremajući ih i objašnjavajući im jezičke nedoumice. Takmičenje je održano u Elektrotehničkoj školi u Zemunu.
Na takmičenju je učestvovalo pet naših učenika: Matija Mili Medenica I-6, Katarina Ivković III-4, Nemanja Mosurović III-4, Una Janković III-5 i Viktor Bećirić III-5. Viktor i Una su ovogodišnji test uradili najbolje od naših đaka i osvojili su 14 i 12 poena i zaista im je malo nedostajalo za dalji plasman. Profesorka Nataša Topukov pohvalila je zainteresovanost đaka: „Naši učenici su pokazali da vole jezik i jezičku kulturu, da u tome nalaze inspiraciju i zaista je ceo aktiv profesora srpskog jezik i književnosti ponosan na njih.”
Odlični u programerskim, ali i govornim jezicima
Kako su naši takmičari učenici prvog i trećeg razreda, zadaci su bili iz fonetike, akcentologije, leksikologije, pravopisa i morfologije. Pred našim učenicima našli su se zanimljivi zadaci o glasovnim promenama u rečima, o tome koji je, na primer, mehanizam upotrebljen kada, umesto seda kosa, kažemo srebrna kosa, koliko tomova ima Rečnik Matice srpske ili gde u rečenici treba da stoje zapete.
Matija, Katarina, Nemanja, Una i Viktor dali su sve od sebe i ostvarili su dobre rezultate, a u obzir moramo uzeti i da učenici ITHS-a imaju manji fond časova srpskog jezika nego gimnazijalci.
Pravo je zadovoljstvo raditi sa đacima koji imaju želju da učestvuju na takmičenjima iz srpskog jezika, bilo iz književnosti ili gramatike. Zaista je sjajno što su učenici ITHS-a, pored stručnih predmeta, zainteresovani i za predmet koji im širi vidike i pruža nova saznanja o svetu oko njih. Upoznajući junake umetničkih dela i jezičke mehanizme, kao i odlike našeg jezika, đaci otkrivaju sebe i život koji ih okružuje. Nastavnici srpskog jezika nastaviće da motivišu svoje đake i podstiču ih da vole svoj jezik i kulturu, ali i druge kulture i dela svetske književnosti.